TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEN KÜLTÜR BİTKİLERİ İÇİN KISINTILI SULAMA REHBERİ YAYINLANDI

TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEN KÜLTÜR BİTKİLERİ İÇİN KISINTILI SULAMA REHBERİ YAYINLANDI

​Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte gıda ve su ihtiyacının hayati ve stratejik önemi giderek artmaktadır.

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:27
TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEN KÜLTÜR BİTKİLERİ İÇİN KISINTILI SULAMA REHBERİ YAYINLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

​Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte gıda ve su ihtiyacının hayati ve stratejik önemi giderek artmaktadır. Sürdürülebilirlikte en önemli girdilerden birisi de sulama suyu olduğundan yapılacak tasarruf hem tarım sektörü hem de sürdürülebilir gıda güvenliği için oldukça önemlidir.

Kurak ve yarı kurak bölgelerde tam sulama ile maksimum verim elde edilebilirken, bu durumda kullanılan sulama suyu miktarı ve talebi de bölgesel veya global düzeyde artmaktadır. Suyun kısıtlı kullanımının yaygınlaştırılması ve sulama sahalarının genişletilmesinin sağlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bitkinin en fazla suya ihtiyaç duyduğu dönemlerde sulama yapılması, bunun dışında kısıtlı sulama yapılması buradan tasarruf edilen suyla daha geniş alanların sulanmasının sağlanması mümkündür. Sulamanın kısıtlandığı alanda verim düşüklüğü yaşanması kaçınılmazdır, ancak tasarruf edilen suyun kurak alanlarda kullanılması ile toplamda üretim ve gelir artışı olacaktır.

Kısıntılı sulama programlarının başarılı olabilmesi için, yetiştiriciliği yapılan bitkilerin su verim ilişkilerinin bilinmesi gerekir. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla elde edilen veriler değerlendirilerek “Türkiye’de Yetiştirilen Kültür Bitkileri için Kısıntılı Sulama Rehberi” hazırlanmıştır. Rehberde yer alan veriler, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bağlı Araştırma Enstitülerinde uzun yıllardır yapılan sulama araştırma/deneme sonuçlarından elde edilmiştir. Bu projeler çok zahmetli ve yıllarca süren arazi çalışmaları ve değerlendirilmelerine dayalıdır. Rehberde her yöre ve bitki için, bitkinin suya hassas dönemleri, su kısıntısı durumunda verim-tepki etmeni değerleri ve buna bağlı olarak beklenen verim azalışları ve gerçek bitki su tüketim değerleri belirlenmektedir. Sulama suyu kısıntısının ekonomik olarak hangi düzeye kadar yapılabileceğine ilişkin değerler Rehberde yer almıştır. Rehber sulama yönetimi veya karar vericilerin bölgesel veya ülkesel düzeyde su ve/veya sulama yönetiminde alınacak kararlara bilimsel bir ışık tutacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.