GIDA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

GIDA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:28
GIDA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını artırmak amacıyla, 11 İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde 15-20 Mart 2021 tarihlerinde Denetim Seferberliği başlatılmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü kontrol görevlisi personel ile birlikte denetim seferberliği kapsamında, tüm İlçelerimizde faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinde denetimler yapılmıştır.

“Vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması için yapılan denetim seferberliğinin başlangıç konuşmasında Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürümüz  Oktay ÖCAL;

Tüketici sağlığı için gıda işletmelerinde maske, mesafe, hijyenin yanı sıra gıda güvenilirliği sloganıyla çıkmış olduğumuz yolda tüm gıda, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetimini 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağılığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştiriyoruz. Tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır Bu sorumlulukla ham maddenin başlangıcından son ürüne kadar her aşamada rutin denetimlerimiz devam etmekte, Bakanlık ve İl Yıllık Gıda Numune Alma Planları, ihbar ve şikayet denetimleri, ulusal kalıntı izleme planları Müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kontrol ve denetim programı kapsamında gıda denetimleri risk esasına göre uygun sıklıkta ve hassasiyetle gerçekleştirilmekte olup, seferberlik kapsamında denetime çıkan İl ve İlçe Müdürlükleri gıda kontrol görevlisi personelimize kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Gıda kontrol ekiplerimizce, ürünlerin içerik ve etiket bilgileri, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kayıt veya onay numarasının olup olmadığı, tavsiye dilen tüketim tarihleri ile son tüketim tarihleri, uygun koşullarda muhafaza edilip edilmediği, tüketiciyi yanıltıcı beyanların olup olmadığı gibi gıda güvenliği ve insan sağlığına yönelik kriterler ile Covid 19 pandemi kurallarına (maske, mesafe, temizlik konularında) uyulup uyulmadığı konularında da titizlikle kontrol ve denetimler yapılmış olup, halen devam etmektedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.