TOPRAKSIZ TARIM UYGULAMALARI HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYOR

TOPRAKSIZ TARIM UYGULAMALARI HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYOR

KIRKLARELİ İLİNDE TOPRAKSIZ TARIM UYGULAMALARI HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYOR

ABONE OL
2 Şubat 2023 17:07
TOPRAKSIZ TARIM UYGULAMALARI HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Topraksız tarım toprak olmaksızın bitkinin köklerinin tutunacağı ve bitki besin elementlerinin kontrollü olarak verildiği üretimdir. Bitki gelişimi için gerekli olan su ve besin elementlerinin gereken miktarlarda kök ortamına verilmesi esasına göre dizayn edilir.

Klasik yetiştiriciliğin yanında topraksız tarım uygulamaları her geçen gün çoğalmakta ve önemi hızla artmaktadır. Ülkemizde SERA ve ÖRTÜ ALTI YETİŞTİRİCİLİĞİ yapılan bütün bölgelerde kullanılmaktadır. Topraksız tarım kontrollü yetiştiricilik sağlaması, su, gübre, pestisit kullanımını azaltması ile herbisit kullanımına gerek kalmaması, iklim koşullarının uygun, fakat toprak koşullarının uygun olmadığı alanlarda yetiştiriciliğe imkân sağlaması yetiştiricilik imkanlarını artırmaktadır. Bu avantajlara ilaveten bu teknik birim alana düşen verimi artırmakta ve birim alan kazancı sağlamaktadır. İlk yatırım masraflarının yüksek olduğu bu sistemlerde verim artışı kısa sürede üretici masraflarını amorti ederek tarımın her alanda sürdürülebilirliğini artırmaktadır. Yüksek verim, hasat kolaylığı, uzun hasat periyodu, ilaç kalıntısız homojen ürün elde edilmesi gibi avantajları nedeni ile gelecekte bitki yetiştiriciliğinde topraksız tarımın geniş bir yer bulacağı düşünülmektedir.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mehmet AKSOY; Kırklareli ilimizde SAKSI’ da yetiştiricilik ön plana çıkmaya başladı. Yaklaşık 100 da alanda Blueberry (yaban mersini) yetiştiriciliği TOPRAĞI PH OLARAK DÜZENLENMİŞ SAKSILARDA YAPILMAKTADIR. Kuru marjinal tarım arazileri böylece tarıma kazandırılmış olmaktadır. Üzümsü meyveler noktasında yeni projeler ile KIRKLARELİ’ Lİ ÜRETİCİMİZE DEVLETİMİZİN HİBE DESTEKLERİ İLE FİDAN DAĞITIMI YAPIYORUZ. Üzüm bağı, Yaban mersini, Böğürtlen, Ahududu, Frenk üzümü gibi pazar payı yüksek ürünleri yaymaya çalışacağız ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.