NETAFIM DAMLA SULAMA İLE TÜTÜN ÜRETİMİNDE YÜZDE 40’LIK REKOR VERİM ARTIŞI

NETAFIM DAMLA SULAMA İLE TÜTÜN ÜRETİMİNDE YÜZDE 40’LIK REKOR VERİM ARTIŞI

Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olan tütünün, kalite ve rekoltesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tarımda akıllı sulama sektörünün lider firması NETAFIM Türkiye’nin, proje ortaklarıyla yürüttüğü çalışmalarda, damla sulama ile %40’ın üzerinde verim artışı kaydedildi.

ABONE OL
7 Aralık 2022 15:03
NETAFIM DAMLA SULAMA İLE TÜTÜN ÜRETİMİNDE YÜZDE 40’LIK REKOR VERİM ARTIŞI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olan tütünün, kalite ve rekoltesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tarımda akıllı sulama sektörünün lider firması NETAFIM Türkiye’nin, proje ortaklarıyla yürüttüğü çalışmalarda, damla sulama ile %40’ın üzerinde verim artışı kaydedildi.

Netafim Damla Sulamayla; Verim, Bitki Uzunluğu Ve Kalitesinde 2 Kat Artış

Ege ve Karadeniz bölgesinde yapılan çalışmalarında, geleneksel salma sulama yöntemleriyle dekar başına yıllık 300 ila 350 kg verim alınırken, NETAFIM damla sulama sistemlerinin kullanıldığı arazilerde bu miktarın 400 ila 450 kg’a çıktığı kaydedildi. NETAFIM damla sulama ile yapılan üretimde, bitki boylarının normale göre en az yarım metre daha uzun olduğu ölçümlenirken, damla sulama ile yapılan gübreleme sonucunda, tütün kalitesini artıran şeker ve azot oranının ideal seviyelerde sağlandığının ve bitki randımanın geliştirildiğinin altı çiziliyor. Ayrıca asitlik düzeyi ifade eden PH seviyesinin tütün bitkisi kök bölgesindedüşürülmesi hedefleniyor.

Tütünün verimini etkileyen hastalıkların, damla sulama sisteminde büyük oranda engellendiğini belirten yetkililer, sulama sistemleri yatırımlarında, üreticilerin bu faydaları yakından takip etmesi gereken bir alan olduğunu vurguluyorlar. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.