TÜRKİYE’NİN DENİZ VE TATLI SU BALIKLARI “KIRMIZI LİSTE” İLE KORUNACAK

TÜRKİYE’NİN DENİZ VE TATLI SU BALIKLARI “KIRMIZI LİSTE” İLE KORUNACAK

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DENİZ VE İÇ SULARIMIZDAKİ BİYOÇEŞİTLİLİĞİN KORUNMASI AMACIYLA YENİ BİR PROJE BAŞLATIYOR

ABONE OL
20 Temmuz 2023 14:21
TÜRKİYE’NİN DENİZ VE TATLI SU BALIKLARI “KIRMIZI LİSTE” İLE KORUNACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PROJE KAPSAMINDA TATLISU VE DENİZ BALIKLARI, BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE YAŞAM ALANLARININ YER ALDIĞI KIRMIZI LİSTE OLUŞTURULARAK ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER HAYATA GEÇİRİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, dünyada zengin bir sucul biyoçeşitliliğe sahip Türkiye’nin bu değerlerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında, gerek denizlerimizde gerekse iç sularımızdaki balıklar, biyolojik özellikleri, yaşam alanları ve rezervleri ile ilgili “Kırmızı Liste” oluşturularak zengin sucul canlılığın devamı için gereken tedbirler alınacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen çalıştayda, tatlısu ve deniz balıklarının tür çeşitliliğinin devamının sağlanmasına yönelik yürütülecek çalışmalar masaya yatırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversitelerden konusunda uzman araştırmacılar ile bilim insanları, ülkemizin tatlısu ve deniz balıklarının IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste değerlendirmesini yapmak üzere toplantıda bir araya geldi.

Bu değerlendirmeler ışığında balıkların ülkemizdeki dağılımları, nesillerinin devamı ile ilgili tehdit ve/veya tehlike altında olup olmadıkları belirlenecek, ayrıca türlerin biyoçeşitliliği üzerindeki baskılar ele alınacak.

Çalışma ile akarsular, göller ve göletlerden oluşan tatlısu havzaları ile denizlerimizde yaşayan balık türlerinin güncel tür listelerinin oluşturulması da hedefleniyor.

Ülkemizde 530’un üzerinde deniz, 400 civarında da tatlı su balığı türü bulunduğu göz önüne alındığında bunun için kapsamlı bir çalışma yürütülmesi öngörülüyor.

Proje kapsamında ayrıca, uzun yıllardır yabancı türlerin göçlerinin gözlendiği ülkemiz denizlerindeki istilacı balık türleri ile ilgili de en güncel verilerin oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, ülkemiz sularındaki istilacı türlerin listesinin de oluşturulması planlanıyor.

Bakanlığın deniz ve tatlı sulardaki balık türlerinin yer alacağı Kırmızı Liste oluşturulması projesi, türlerimizin korunması ve biyoçeşitliliğin sürdürülmesi açısından ulusal ve uluslararası düzeyde kritik bir önem taşıyor.

Diğer taraftan istilacı türlerin yer alacağı listenin hazırlanması ile de bu türlerin ülke ekonomisine ve biyoçeşitliliğe olası zararlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.