Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması gerekmekte olup, kredi süresince (azami 5 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısı en az 100 başın altına düşmeyecektir. 100 baş ve üzeri (6-24 ay dişi) bulunan işletmelerde projeye başvuruda bulunabilirler.

ABONE OL
14 Şubat 2024 09:52
Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziraat Bankası tarafından proje kapsamında hayvan ve yem alımı için üretici başına kullandırılabilecek yatırım ve işletme kredisi toplamı 400.000 TL olup, yatırım kredilerinde 300.000 TL’ye kadar sıfır faiz, 1 yıl ödemesiz dönem ve azami 5 yıl vade, 100.000 TL’lik işletme kredisi kısmına ise bankanın belirleyeceği vade ve faiz oranları uygulanacaktır. Proje kapsamında kullandırılacak kredilerin ana teminatını kefalet değerliliği bulunan 2 (iki) gerçek ya da tüzel kişi kefaleti ve krediye konu hayvanların rehni ile süt, et, canlı hayvan ve destekleme bedellerinin temliki oluşturmaktır.

Proje kapsamında belirlenen koyun-keçi ırkları (Karacabey Merinosu, Anadolu Merinosu, Orta Anadolu Merinosu, Merinos, Kıvırcık ve bu koyunların melezleri ile keçi ırklarından Halep Keçisi, Kıl Keçisi, Malta Keçisi ve bu keçilerin melezleri) alınabilecektir.

Başvuru Sahibinde Aranılacak Şartlar:

(1) Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması,

​(2) Proje başlangıç tarihi olan 05/02/2024 tarihinden önce Türkvet Sisteminde adına kayıtlı küçükbaş hayvancılık ​​işletmesinin bulunması gerekmektedir.

(3) Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması,

(4) İşletme devir alarak başvuru yapılması halinde başvurular kabul edilmez.

(5) Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını en az 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının 100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

(6) İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

(7) Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan kapalı bir barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

(8) Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı, mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari % 50’sini yetiştirme imkanına sahip olmalıdır.

            Üreticinin projeye başvurabilmesi için aşağıda yer alan 3 maddeden 1 tanesini sağlaması yeterlidir.

a-) Üreticinin meradan yararlanması;

b-) Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50 sini yetiştirmesi;

c-) Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50’sini yetiştiriyor olması;

(9) Proje kapsamında yetiştiricilerin alacağı hayvanların, daha öncesinden kendi işletmesinden çıkmamış olan hayvanlardan olması gerekmektedir. Proje kapsamında hayvan satmış olan kişiler tekrar aynı hayvanlar için projeden faydalanamaz.

(10) Birinci derecede akraba arasındaki alım / satımlar Proje kapsamına alınmayacaktır.

(11) Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesinden daha önce faydalanmış olan işletmelerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başvuru Sahibinden İstenen Belgeler:

(1) Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi Başvuru Dilekçesi (Ek: 2),

(2) İşletme Tescil Belgesi

(3) Hayvan Mevcudunu Gösterir Liste

(4) 05/02/2024 tarihinden itibaren Türkvetten alınan geçmiş hayvan hareket bilgisi

(5) İkametgah belgesi (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)                 

(6) Sabıka Kaydı  (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)

(7) Varsa Yıllık Kaba Yem Üretimini Gösteren ÇKS Belgesi;

(8) Yetiştiricinin faaliyet gösterdiği bölgede mera, çayır, otlatma alanlarından yararlanabildiğine dair muhtarlıktan alınan yazılı ve onaylı beyan

(9) Varsa Tarım ve Hayvancılıkla ilgili mesleki eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarından mezun olduğuna dair diploma sureti,

(10) Varsa hayvan yetiştiriciliği konularında almış olduğu kurs bitirme belgesi,

(11) Şehit yakını (anne-baba-eş-kardeş-çocuk) ve gazi ise; onaylı belge

(12) Varsa Proje kapsamındaki faaliyetlerle ilgili olarak kiralanan, barınak/mera/otlak/yem bitkisi üretim alanları ile ilgili olarak yapılan, en az altı yıllık kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi,

(13) Taahhütname (Sözleşme imzalama aşamasında verilecektir) (Ek: 3)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.