Kadın Kooperatiflerine Pozitif Ayrımcılık

Kadın Kooperatiflerine Pozitif Ayrımcılık

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:27
Kadın Kooperatiflerine Pozitif Ayrımcılık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun bir süredir uygulanmakta olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nda, yıllar içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklik yapılmıştır. Ancak yaşanan teknoloji ve ekonomik gelişmeler neticesinde kanunda daha kapsamlı düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda kanunda çeşitli konu başlıklarında düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan birisi de kadın kooperatiflerine yönelik yapılan düzenlemedir.

Kooperatifler; özellikle kadın yoksulluğunun azaltmasında, kadınların güçlendirilmesinde ve toplumda  etkinliklerinin arttırılmasında itici bir güç konumundadır. Bu bağlamda  kadın kooperatifçiliği, hem üretim faaliyetlerini geliştirmekte ve artırmakta, hem de kadının çalışma  hayatındaki yerinin güçlendirilmesinde ve  dolayısıyla ülkemizin sürdürülebilir kalkınma seviyesinin yükseltilmesinde oldukça önemli bir araçtır. Ülkemizde tarım, tekstil, hediyelik eşya, gıda, hizmetler gibi alanların birinde ya da birkaçında mal ve hizmet üreten kadın kooperatiflerimiz mevcuttur.  

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ KOOPERATİF 

Kadınlar tarafından özellikle kırsal bölgelerde kurulan kooperatifler, ortaya koydukları fikirlerle ve ürettikleri birbirinden güzel ürünlerle ön plana çıkıyor. Kooperatifler  sayesinde kadınlar; istihdama katılıyor, mesleki ve sosyal alanda varlık göstererek bütçelerine katkı sağlıyorlar. Ayrıca kadın kooperatifleri ticari birer işletme olmalarının yanında, insanların kendi başlarına üstesinden gelemedikleri zorlukları aşmak için bir araya gelip dayanışma gösterdikleri bir yapı olarak da  dikkat çekmekte.

1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nda yapılan düzenleme ile beraber ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan kooperatiflerin tescil ve ilana tabi işlemlerinden ücret alınmayacak  ve ilana tabi olanlar da Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ücretsiz olarak yayımlanacaktır. Ayrıca odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ödeme  mükellefiyeti de kaldırıldı. Bu düzenlemenin daha çok sayıda kadının bir araya gelerek kooperatifleşme yoluna gitmesine ve sosyal –ekonomik açıdan güçlenmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.