ARMAĞAN KÖYÜ ÇİLEK ÜRETİMİ İÇİN YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

ARMAĞAN KÖYÜ ÇİLEK ÜRETİMİ İÇİN YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:27
ARMAĞAN KÖYÜ ÇİLEK ÜRETİMİ İÇİN YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2016 yılında başlayan proje köyde başarı ile uygulanmış, her geçen gün çilek ekiliş alanları artarak devam etmiştir. Ayrıca üretilen çilekler tüketiciler tarafından çok beğenilerek tüketilmektedir. Armağan köyü ekim alanlarını genişleterek çilek üretiminde hem kalite hem de üretim miktarı açısından bu alanda adından söz ettirmekte.

Proje başlangıcında genelde insan iş gücüne dayalı olarak yapılan yeni tesisler günümüzde mekanizasyon ile yapılmaktadır. Özellikle kırsal kesimde yaşanan iş gücü açığı nedeni ile çilek bahçesi tesis etmek çok güç ve aynı zamanda yüksek maliyetli olmaktadır. Köy muhtarlığı talebi üzerine İl Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel Özel İdaresi tarafından desteklenen proje kapsamında köyümüze malç makinesi kazandırılmıştır. Bu vesile ile üreticilerimiz iş gücü ve zamandan önemli bir tasarruf etmenin yanında, üreticilerimizin yeni bahçeleri de daha düzenli olmaktadır.

2022 yılı üretim sezonu için yeni çilek bahçelerinin tesis edilmesi çalışmalarına İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet AKSOY ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve personeli katılmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet AKSOY köyümüzün üretim girişimlerini her alanda desteklemeye devam edeceklerini belirtirken, özellikle tarımsal üretimde üreticilerimizi mekanizasyon ve teknolojik gelişmeler açısından yeni yaklaşımlar ile buluşturmak için her türlü desteği vereceklerini ve üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceklerini ifade ederek, üreticilerimize bereketli üretim sezonu dileklerinde bulunmuştur.

Üzümsü meyvelerin içermiş oldukları yüksek antioksidan içeriğinden dolayı aranılan bir ürün grubu olduğunu belirten AKSOY, üzümsü meyvelerin yüksek getiri sağladıklarını söyledi.

Bakanlığımızın “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” konu başlığı adı altında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Istranca Güneşinde Olgunlaşan İnciler’ projesine değinerek, üreticilerimizi üzümsü meyveler (çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini vb ) konularında her türlü teknik destek almak için İl Müdürlüğümüze davet etti.

Armağan köyümüz 2022 yılında da özellikle küçük çocuklarımızın severek tüketecekleri nefis çilekleri üretmeye devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.