Tekirdağ’da buğday analizleri başladı

Tekirdağ’da buğday analizleri başladı

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:27
Tekirdağ’da buğday analizleri başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TIKLA, OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==>https://www.gazeterize.com/ekonomi/tekirdagda-bugday-analizleri-basladi-dis-armatorlere-binlerce-dolar-akmayacak-h14456199.html

Gazete Rize

İl Müdürü yaptığı açıklamada; “Tekirdağ tarımsal potansiyeli yüksek bir ilimiz, aynı zamanda tarıma dayalı sanayimiz de gelişmiş durumda. Ülkemizde yürütülen Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilen buğdayların yurtdışından alınıp işleyip un haline getirildikten sonra tekrar katma değeri yüksek ürünler olarak ihracatı yapılmaktadır.

Üç limanı ile önemli bir lojistik merkez durumunda olan Tekirdağ’ımızda ithalat ve ihracatımız her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz ithal edilen buğdayın %16’sı Tekirdağ’da işlem görmektedir.

Bu ürünlerin analizi, kontrolü ve denetimleri kurumlarımızca yapılmaktadır. İthal buğdaylardan alınan numuneler, analiz için diğer illerde yer alan Zirai Karantina Müdürlüklerine kargo ile gönderilmekteydi. Pandemi sürecinde yaşanan analiz sonuçlarındaki gecikmeler nedeniyle İlimizde laboratuvar kurulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılan girişimlerimizde geldiğimiz bu noktada laboratuvarımız hizmete başlamış, böylece yaşadığımız sorunlar ortadan kalkmış ve analizler en hızlı ve güvenli şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Bu süreçte bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.

İlimizin kalkınmasına katkı sunacak, sektörün iş ve işlemlerinde kolaylık sağlayacak olan laboratuvar bünyesinde çalışan 3 teknik eleman ile aynı anda 4 numuneye bakılabilir, analizleri aynı gün içinde alınabilir hale gelmiştir.

Bağcılık Araştırma Enstitümüz ile biz kardeş kuruluşlarız, elimizden geldiğince hem bu tip çalışmalarda hem de yeni projelerde teknik eleman, alet-ekipman konusunda birlikte çalışacağız. Bu vesile ile sizlere de teşekkür ediyorum.” dedi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.