ET ve SÜT ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA!

ET ve SÜT ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA!

ABONE OL
25 Ekim 2022 02:27
ET ve SÜT ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin DURGUN 22.04.2021 tarihinde yaptığı açıklamada:

Yem başta olmak üzere üretim maliyetlerimiz arttı, fakat bizim üretimini yaptığımız et ve sütün üretici satış fiyatında bir artış olmadı. Bu sebeple üreticiler yaptığı işten emeğinin ve üretimin karşılığı olan parayı kazanamaz durumda. Bu katlanılabilir bir durum mu? Artan maliyetler satış fiyatına yansımadan nasıl sürdürülebilir bir üretim düşünebilir?

Her geçen gün en başta yem olmak üzere birçok maliyetimiz artmaktadır. Fakat ürettiğimiz ürünlere baktığımızda kırmızı etin geçen yıl ramazan ayındaki üretici olarak kasaba sattığımız fiyatıyla, şu anda bu ramazan ayındaki satış fiyatı maalesef hala da aynı fiyattır!   

Maliyetlerimizin aşırı artışı karşısında üzerinden bir yıl geçtiği halde ürettiğimiz etin kellesi, derisi, sakatat’ı hepsi içinde kemikli olarak üretici tarafından kasaba satış kg fiyatı 40 tl’de kalmıştır. Ve bu bir yıldır değişmeyen fiyata rağmen yetiştiriciler alıcı bulamadıkları için kasaplık hayvanlarını satmakta zorlanmaktalar. Bu şekilde bu fiyat politikası ile bu üretimin devam ettirilebilmesi mümkün değildir! Et fiyatları yükseldiği zaman (kaldı ki biz üreticilere göre et fiyatı maliyetine göre hiç bir zaman yüksek kalmamıştır.)yurt dışından et ithal ederek yurt içindeki et fiyatını düşüren Et ve Süt Kurumu(ESK) yurt içinden üreticilerden değer fiyattan et müdahale alımı yapmalıdır.

 Aynı şekilde süt fiyatlarında da kayda değer bir artış sağlanmamıştır. Üreticiler emeğinin ve üretimlerinin karşılığı olan kazancı elde edememektedir. Yine yem başta olmak üzere birçok maliyetimiz artmış Et ve Süt üreticileri yem başta olmak üzere artan maliyetler altında ezilmektedir!

Ulusal süt konseyi (USK) maliyetleri göz önünde bulundurarak SÜT referans fiyatını belirlemelidir.

 Yerli Üretici küstürülürse para kazanamadığı için üretim yapamaz hale gelirse marketlerdeki boş raflara çok bakarız! Hangi ülkeden ithalat yapsak diye düşünüyoruz!  Peki ya salgın vs. gibi sebeplerle ithalatta yapılamazsa o zaman ne olur halimiz ülkece. Hem ülkemiz neden ithal gıdaya muhtaç kalsın ki? Bizim üreticimiz yaptığı işten para kazanırsa merak etmeyin hem kendimize yeteriz hem de başka ülkelere ihracat yaparız.

Salgın dönemi bitti mi yeni bir salgın gelmeyecek mi o salgın döneminde market raflarının boşaldığı herkesin gıda ürünlerine hücum ettiği dönemler unutuldu mu? Gıda stratejik bir konudur hayvancılık yapan gıda üreticisi et ve süt üreticisi insanlar çok zor durumdadır. Böyle stratejik ve önem arz eden bir sektörde faaliyet gösteren insanların durumları nasıl görmezden gelinir bu konu sadece yetiştirici ve üreticiler için değil gelecekte tüketiciler için de sıkıntı olacaktır! İnsanlar hak ettiği parayı kazanmadan tarım, hayvancılık sektöründe nasıl faaliyette bulunabilir? Nasıl işlerini üretimi devam ettirebilir? Bu insanlardan bu şartlarda nasıl üretim yapmaları beklenir?

Diyerek üreticilerin içerisinde bulunduğu durumu anlattı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.