Coğrafi işaret nedir - Tarım ve TeknolojiTarım ve Teknoloji

Coğrafi işaret nedir

Adları duyulduğunda üretildiği yöre ve damaklarda bıraktığı tatları hatırlanan coğrafi işaretli ürünler ülkelerin kendine has zenginlikleridir. Ülkemizin havası, suyu, iklimiyle her bölgesi ayrı özel topraklarında yetişmiş ve yüzlerce yıldan süzülerek gelen geleneklerle yoğrulmuş 584 coğrafi işaret tescilli ürün bulunmaktadır. Bunların 471 tanesi gıda ve tarım ürünüdür.

Coğrafi işaret nedir
Son Güncelleme :

02 Nisan 2021 - 22:28

133 views

Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen ham maddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir. Coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, bölge veya istisnai durumlarda ülkeden kaynaklanan, tüm veya esas özelliklerini bu coğrafi alana özgü doğal ve beşerî unsurlardan alan, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerin tümü bu coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşen ürünleri tanımlayan adlar menşe adıdır. Bu işlemlerden en az biri belirlenmiş coğrafi alanın sınırları içinde yapılan ürünleri tanımlayan adlar mahreç işaretidir.
 Menşe adı veya mahreç işareti kapsamına girmeyen ve ilgili piyasada bir ürünü tarif etmek için geleneksel olarak en az otuz yıl süreyle kullanıldığı kanıtlanan adlar geleneksel ürün olarak tanımlanır:

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.